Przenośniki rolkowe grawitacyjne niezastąpione w transporcie bliskim

przenośniki rolkowe

Lipiec 24, 2019 • Usługi • Views: 628

Jednym z najwygodniejszych i najbardziej praktycznych rozwiązań w transporcie bliskim, przeznaczonym do przemieszczania towarów o zwartej budowie, jak skrzynki czy palety są przenośniki paletowe rolkowe. Przenośniki takie mogą być grawitacyjne lub napędzane.

Czym są przenośniki rolkowe grawitacyjne?

Przenośniki paletowe grawitacyjne to bardzo proste urządzenia, całkowicie pozbawione napędu. Och rolki obracają się całkowicie swobodnie, a towary mogą przemieszać się dzięki działaniu siły grawitacji. Mogą one też być po prostu przesuwanie za pomocą siły rąk. Tego typu grawitacyjne przenośniki rolkowe  mogą również służyć jako bufory lub stanowiska montażowe w bardziej skomplikowanych systemach zawierających też przenośniki napędzane.

Konstrukcja przenośników grawitacyjnych rolkowych.

To jak skonstruowane są przenośniki paletowe grawitacyjne zależy od tego co dokładnie będą transportować. Znaczenie ma tutaj kształt, masa oraz wymiar towaru. Od rodzaju towaru zależy też średnica rolek w które wyposażone są przenośniki paletowe rolkowe.

Jeśli rolki mają odpowiednio dużą średnicę to można zastosować do nich różne rodzaje łożysk – kulkowe lub maszynowe. Przenośniki rolkowe grawitacyjne mogą być mobile lub stacjonarne. Ich konstrukcję można dobrać tak, aby dało się wymienić jedną rolkę, bez konieczności rozmontowania całego przenośnika.

Przenośniki paletowe rolkowe przeznaczone do transportu bardzo ciężki przedmiotów można dodatkowo wyposażyć w rolki hamujące.

Zalety przenośników grawitacyjnych.

Podstawową i największą zaletą tego rozwiązania jest, że jest bardzo tanie w eksploatacji. Przenośniki paletowe grawitacyjne szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie transport powinien odbywać się z niedużą prędkością. Ich ręczna obsługa, jeśli to konieczne, nie wymaga dużej siły.

Tego typu przenośniki paletowe rolkowe, jako że nie posiadają dodatkowego osprzętu są lekkie. Modyfikacja systemów transportowych na nich opartych jest łatwa i bardzo szybka. Przenośniki rolkowe grawitacyjne są niezawodne, łatwo się je obsługuje a dodatkowo pozwalają oszczędzić miejsce i energię.

 

Tags:

Comments are closed.