Wózki AGV transportem przyszłości

wózek transportowy

Luty 17, 2020 • Usługi • Views: 365

Wózki samojezdne to znakomite rozwiązanie, szczególnie do dużych magazynów oraz hal produkcyjnych. Znane są też pod nazwą wózki AGV, która powstała z pierwszych liter ich angielskiej nazwy. Wózek AGV sterowany jest za pomocą dwóch rodzajów nawigacji. Pierwszy z nich oparty jest na bazie nawigacji zliczeniowej. Jako wsparcie służy mu druga nawigacja, która wykorzystywać może różne systemy.

Wózki AGV z nawigacją opartą na pętli

Istnieje kilka metod nawigacji opartych na pętli wykorzystywanych do sterowania wózkami AGV, są to metoda indukcyjna, magnetyczna i optyczna. Wózki AGV sterowane metodą indukcyjną wyposażone są w czujniki, które niejako podążają za polem magnetycznym generowanym w kablu umieszczonym w podłodze.

Wózek AGV sterowany za pomocą pętli indukcyjnej podąża natomiast za specjalną ferromagnetyczną taśmą, a sterowany optycznie, za taśmą w jaskrawym kolorze. Metody sterowanie oparte na pętlach, szczególnie magnetycznej oraz optycznej, są bardzo popularne. Wynika to głównie z faktu, że są łatwe we wdrożeniu.

Coś co wszyscy znamy, czyli wózek AGV z GPS

Jak wiadomo GPS wykorzystuje do określenia położenia czas potrzebny na przesłanie sygnału pomiędzy kilkoma satelitami i odbiornikiem w lokalizowanym pojeździe. Wózki AGV sterowane w ten sposób są łatwe we wdrożeniu, chociaż należy pamiętać, że metoda ta ma ograniczoną dokładność. Zazwyczaj wynosi ona około 1 metra. Niestety wózek AGV sterowany GPS-em nie może pracować wewnątrz żadnego pomieszczenia, co mocno ogranicza stosowalność tej metody.

Inne ciekawe rozwiązania w wózkach

Pośród innych popularnych rozwiązań znajdziemy m.in. wózki AGV sterowane za pomocą lasera, żyroskopów czy ultradźwięków. Każdy taki wózek AGV ma swoje wady i zalety, które należy przeanalizować zanim podejmie się decyzję o wybraniu danej metody. Może to być kwestia ceny, dokładności, szybkości reakcji czy trudności we wdrożeniu.

Tags:

Comments are closed.