Czym charakteryzują się zboża jare

nasiona jare katalog

Kwiecień 7, 2020 • Usługi • Views: 331

Główna różnica między zbożami ozimymi, a jarami polega na tym, że cały cykl rozwojowy zbóż jarych przebiega podczas jednego okresu wegetacyjnego, czyli w przypadku Polski na przestrzeni jednego roku. Zboża jare nie potrzebują okresu niskich temperatury, aby zakwitnąć. Proces taki nazywamy jaryzacją, której nasiona jare nie wymagają. W Polsce okres wegetacyjny przypada po zakończeniu wiosennych przymrozków do jesieni.

Mówiąc technicznie: kiedy temperatura średnia dobowa temperatura powietrza przekracza średnio 5 stopni Celsjusza. W niektórych regionach Polski przekłada się to na nawet 150 dni w roku. Teraz, gdy doświadczamy coraz wyższych temperatur zboża jare mogą stać się o wiele bardziej popularne, a tym samym popyt na nasiona jare może wzrosnąć. Jakie są najpopularniejsze rodzaje zbóż jarych i jakie są oferowane przez dystrybutorów nasion?

Jęczmień – nasiona jare

Jęczmień należy do najpopularniejszych zbóż jarych. W tej odmianie najczęściej ma zastosowanie pastewne ze względu na dość dużą zawartość białka. Możemy również znaleźć jare odmiany browarne oraz wiele, wiele więcej. Oba rodzaje oferują dystrybutorzy. W Rejestrze Krajowym zarejestrowane jest blisko 70 odmian jęczmienia jarego, także należy pamiętać, że można natrafić na wiele różnic takich jak odporność na szkodniki czy wielkość dawanych plonów. Mnogość pododmian pozwala dobrać nasiona jare idealnie pod swoje wymagania i możliwości.

Inne zboża jare – owies

Owies jest również klasyką w kategorii nasion jarych, chociaż przez ostatnie kilkadziesiąt lat stracił na znaczeniu. Może się to jednak zmienić przez zmiany zachodzące w przyrodzie, a także z powodu właściwości owsa. To zboże jare nie jest podatne na wiele chorób podstawy źdźbła i dzięki swoim fitosanitarnym właściwościom może zdecydowanie poprawić zdrowotność łanów. Ponadto doskonale nadaje się na cele żywieniowe dla zwierząt, a także charakteryzuje się racjonalnymi wymogami co do gleby.

Bobik oraz groch siewny

Bardziej niż zboża, są to rośliny uprawne. Cieszą się one rosnącą popularnością w rolnictwie, na co my jako dystrybutor odpowiadamy. To co łączy obie rośliny to okres wysiewania – powinien być jak najwcześniejszy, przypadający nawet na marzec. Łączy ich także wymaganie co do odczynu gleby – w okolicach obojętnego. Istotną różnicą jest natomiast preferowana wilgotność. Bobik, w przeciwieństwie do grochu lubi znaczną wilgotność.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na nasiona jare: http://nasionawronkowski.pl/zboze-jare/

Tags:

Comments are closed.