Czym są odżywki białkowe?

białko odżywka

Grudzień 16, 2020 • Zdrowie • Views: 171

Białko to budulec tkanek organizmu, w tym masy mięśniowej. Jego odpowiednia podaż jest bardzo ważna w diecie każdego człowieka, a w przypadku sportowców nabiera jeszcze większej wagi. Z tego powodu odżywki białkowe są jednym z najczęściej stosowanych suplementów. Ich spożywanie pomaga w zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości białka, gdy jego podaż z pożywieniem jest niedostateczna.

Zapotrzebowanie na białko

W zbilansowanej diecie białko powinno stanowić ok. 15-20% energii. Odpowiada to ok. 0,9 g/kg masy ciała/dobę. Jest to jednak uśredniona wartość, odpowiednia dla zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia znacznie zwiększają zapotrzebowanie na białko. Duża ilość tego składnika jest konieczna do budowy rosnących mięśni oraz naprawy mikrouszkodzeń, powstających podczas wysiłku fizycznego. U sportowców zapotrzebowanie na białko może być zwiększone nawet trzykrotnie. Jest to jednak zależne od częstotliwości treningów oraz dyscypliny sportowej, wieku zawodnika oraz różnych innych czynników.

Suplementacja białka – odżywki białkowe

Wpływ jaki ma białko na sportowców jest nie do przecenienia. Należy zwiększać podaż tego składnika przez odpowiednią dietę, zawierającą mięso z kurczaka, rośliny strączkowe, sery, jaja i ryby. Większość sportowców nie jest jednak w stanie pokryć tego zapotrzebowania pożywieniem. Niezbędne jest stosowanie odżywek białkowych.

Najczęściej stosowane są białka serwatkowe, niezawierające żadnych dodatkowych składników. Na rynku dostępne są również mieszanki białkowe, które posiadają w swoim składzie aminokwasy z różnych źródeł. Są to odżywki białkowe zawierające np. białko serwatkowe, kazeinę i białka jaj. Przez różne składy aminokwasowe białek, pochodzących z odmiennych produktów, elementy mieszanki wzajemnie się uzupełniają. Wiele produktów jest dostępnych w wersjach smakowych. Dzięki temu można wykorzystywać je do przyrządzania potraw i deserów, ponieważ dodatkowo je wzbogacają. Istnieją również zwolennicy białek o naturalnym smaku, ponieważ mają większą zawartość aminokwasów i nie posiadają żadnych dodatków. Jest to jednak kwestia indywidualna, którą każdy sportowiec powinien rozwiązać metodą prób i błędów.

Zobacz na: https://strefamocy.pl/pl/13-odzywki-bialkowe

Tags:

Comments are closed.